KİMYA

Başarı bizim kimyamızda var


Kimyasal Gübre, sektör olarak global anlamda, hızla artmakta olan nüfus ve yükselen yaşam standartları dolayısı ile artan beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan gıda ve tarım ürünlerinin karşılanması ve birim alandan daha çok ve kaliteli ürün alınması amacı ile kullanılan girdilerden biridir. Dünya gübre üretimi, hammadde kaynaklarına ve tüketim bölgelerine göre şekillenmiştir. Çin, Hindistan, Rusya, ABD ve Kanada gibi geniş̧ tarım arazisi ve yoğun nüfusa sahip ülkelerin önemli üretim kapasitesi bulunmaktadır. Fosforlu gübrelerde de fosfat kayasına sahip ülkelerin (Kuzey Amerika, Orta ve Kuzey Afrika ülkeleri) üretim fazlalığı vardır. Dünyada 2015 yılında yaklaşık 199 milyon ton NPK (Azot-Fosfat- Potasyum) üretilmiştir ve en büyük payı %57’lik oranla azot bazlı gübre almaktadır. 

Dünya azotlu gübre üretimi 2015 yılında 114 milyon ton olup bunun %52’lik kısmı Çin, Hindistan ve ABD’den karşılanmaktadır. Aynı yıl 90,6 milyon ton olan toplam NPK ihracatında, azotun (41 milyon ton) %38’ini ve fosforun (17,5 milyon ton) %47’sini Çin ve Rusya, potasyumun (32,3 milyon ton) ise %51’lik kısmını Kanada ve Rusya karşılamıştır. Dünyada 88,5 milyon ton olan toplam NPK ithalatının %43’ünü azot oluşturmaktadır. 38,5 milyon ton olan azot ithalatının ise %36’sı ABD, Hindistan ve Brezilya tarafından gerçekleştirilmiştir. 2005 yılına göre %20 oranında artış̧ gerçeklesen NPK gübre tüketimi ise 2015 yılı itibari ile yaklaşık 184 milyon ton olarak gerçekleşmiş̧ olup; Çin 51 milyon tonluk tüketim ile ilk sırada yer almıştır. 

1994 yılından itibaren kimyevi madde ithalat ve ihracatı yapan Nokta Yatırım Holding, bu konuda edindiği eşsiz deneyim sayesinde 1998 yılında Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük gübre fabrikası Azomures S.A.’yi Romanya Özelleştirme İdaresi’nin açtığı ihalede satın alarak önemli bir başarıya imza attı. 

Azomures S.A.’daki dinamik yönetim ve büyüme anlayışı sayesinde, bu alandaki uzmanlığını uluslararası bir başarıyla taçlandırmasını sağladı. Azomures S.A. kendi kategorisindeki dünya devleriyle yarışarak uzun yıllar Romanya ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sundu.

Nokta Yatırım Holding, 2012 yılına kadar başarılı bir şekilde yönettiği Azomures S.A.’daki hisselerini satarak ayrıldı. Burada edindiği benzersiz deneyim sayesinde yine bu konuda dünyanın sayılı yatırımcılarından olan İsviçre kökenli ortağıyla Cronus Chemicals LLC Amerika’yı kurmuştur.